Möt våra medlemmar

Nedan följer en lista med kortare presentationer av våra medlemsföretag och kontaktuppgifter samt länkar till deras hemsidor.
Accepta Vi

Accepta Vi bedriver verksamhet och projekt ämnade att stötta, stärka samt möjliggöra för individer och grupper att närma sig samhälle och arbetsliv.

Stefan Skolling 0702-32 22 33 stefan.skolling@accepta-vi.se

Addera Kompetens

Addera Kompetens är ett hälsoprofilerat utbildningsföretag som erbjuder kostnadsfri gymnasial och grundläggande vuxenutbildning för Nacka och Värmdö kommuns invånare.

Elisabeth Levy
0700-90 61 20
elisabeth.levy@adderakomp.se

Akzo Nobel

Hos oss i Sickla har Akzo Nobel en liten filial som jobbar med deras historiska miljöskulder.

Maria Smeder Nyqvist
0706-52 51 51
maria.smeder.nyqvist@akzonobel.com

Bloom Webb AB

Bloom Webb hjälper små och stora företag över hela Sverige med webb och design, ja allt som rör hur företaget ser ut och upplevs.

Morgan Gustavssom
08-57035153
morgan@bloom.se

DbVis Software

DbVis Software utvecklar och säljer Db Visualizer, ett verktyg för att läsa och tolka databaser.

Roger Bjärevall
08-6402800
roger@dbvis.com

Direktbutikerna Scandinavia

Direktbutikerna Scandinavia är ca 300 servicebutiker runt om i landet. Hos oss i Sickla sitter deras centralorganisation som bland anna sköter inköp och marknadsföring mm.

Niklas Lindström
073-809 10 08
niklas.lindstrom@direkten.se

DuoCo

DuoCo Inredare och projektledare för inredning inom nyproduktion.

Lina Netz
0706-154510
lina@duoconsulting.se

Effektiv Förmögenhetsförvaltning Sverige AB

Effektiv Förmögenhetsförvaltning är ett svenskt aktiebolag. Bolaget har tecknat avtal om att agera som ett anknutet ombud till det norska värdepappersinstitutet Connectum Capital Management AS (“Connectum”).

Henrik Tell
0708-72 51 68
henrik.tell@effff.se

Eiserman Design

Eiserman Design
Att skapa grafisk design är vår uppgift och passion. Genom det visuella förstärks den känsla ni vill kommunicera ut. Med rätt färg och form förtydligas och förstärks upplevelsen.

Jennie Eiserman
070-790 20 80
jennie@eisermandesign.se

Enefit

Enefit
Svensk filial för Estniska Energia. Estlands svar på Vattenfall som nu ska slå sig in på den svenska marknaden.

Jonas Lindelöf
0700-99 92 73
jonas.lindelof@enefit.se

HS News Systems

HS News Systems
Ledande leverantör av programvara för distribution inom tidningsindustrin.

Eric Leander
070-218 02 75
erik.leander@hsnews.se

 

Interkine

Interkine
Interkine är en tekniskt innovativ samarbetspartner och handelsföretag för överföring av produkter, delsystem och lösningar i kinetisk rörelse.

Viktor Båverud
0706-03 51 21
viktor.baverud@interkine.com

 

IT Coacherna Scandinavia

IT Coacherna fokuserar på att du ska känna dig trygg med dina IT lösningar och förstå vilka möjligheter som finns. Att kombinera de tekniska lösningarna med ett mänskligt stöd i arbetssätt och förväntan på resultat blir på alla sätt det mest framgångsrika sättet att uppnå förändring.

Caroline Runsten
070-3205254
caroline.runsten@itcoacherna.se

 

KlubbSverige

KlubbSverige är det svenska nätverket för fristående träningsklubbar och mindre kedjor. Vi hjälper våra medlemmar att sänka kostnader genom smarta upphandlingar och systemlösningar samt att öka försäljningen genom nya koncept.

Stefan Tingvall
0708-208877
stefan@klubbsverige.se

 

Kontext Agency

Kontext Agency är litteraturagenter verksamma inom berättande non-fiction inom områdena undersökande journalistik, politik och aktuella frågor, historia, biografi, företagsledning, sport och hälsa och psykologi.

Rita Karlsson
0736-40 85 00
rita@kontextagency.com

Lotax

Lotax har mer än 25 års erfarenthet från den Nordiska OEM-marknaden för producenter inom maskinteknik, instrument, automation, fordon, medicin,och livsmedelsindustrin. Vi förser företag med både anpassade lösningar, som med standard komponenter från våra leverantörer.

Axel Kullman
0768-18 08 08
axel@lotax.se

 

Mascus Sverige

Mascus, en global marknadsplats för begagnade maskiner och tunga fordon.

Rickard Krøtø
070-660 2780
rickard.kroto@mascus.com

 

Nordic Plastic Group

Nordic Plastics Group är Nordens största leverantör av mekaniskt bearbetade komponenter och halvfabrikat i plast. De har en säljfilial hos oss i Nacka Strand.

Magnus Petré
010-707 80 26
Magnus.Petre@npgroup.se

 

Sportlex Advokatbyrå

Sportlex är en affärsjuridisk advokatbyrå med särskild inriktning på idrottsrelaterad rådgivning. Vi känner till idrottsvärldens speciella förhållanden och har den kompetens som krävs inom idrottsbranschen.

Stefan Alvén
0709-99 90 63
stefan.alven@sportlex.se

 

Svenska Markisfabriken

Markisfabriken har över 30 års erfarenhet av solskydd och inomhus miljöer. De har med tiden provat på de flesta på marknaden förekomna märken och valt ut de med bäst kvalitet och design.

Jörgen Hyldén
08-747 04 00
info@markisfabriken.se

 

Value One

ValueOne ser det som sin främsta uppgift att effektivisera och sänka kostnader i våra kundföretags supply chain verksamhet genom tillhandahållande av specialistkonsulter på strategisk, taktisk eller operativ nivå i projektform eller per timme.

Christer Atterström
070-219 1366
christer.atterstrom@valueone.se

Vessla

Vessla är ett svenskt företag som säljer elmopeder.

Rickard Bröms
0709-23 60 53
rickard@vessla.com

 

Xperitus

Xperitus, är ett konsultföretag baserat i Sverige med filialer i Jönköping, Göteborg och Stockholm (Nacka). De är specialiserade ERP-systemintegratörer som tillhandahåller konsulttjänster relaterade till Oracle JD Edwards World och Oracle JD Edwards EnterpriseOne-produkt och dess underliggande teknik.

Christer Wallin
0723-71 01 51
christer.wallin@xperitus.com